Oι αποφάσεις της διαιτησίας και οι λόγοι που προκάλεσαν δυσφορία στην ΑΕΚ

Δεν είδαν με καλό μάτι στην ΑΕΚ τις αποφάσεις της διαιτησίας στον αγώνα με το Βόλο (3-2).

Παραδέχονται ότι κάποιες φάσεις ήταν δύσκολες ή “γκρίζες” κατά τα λεγόμενα του εκπαιδευτή του VAR κατά την ημερίδα της περασμένης Πέμπτης, ωστόσο, όπως προκύπτει από το ρεπορτάζ, λένε ότι όλες οι αποφάσεις ήταν εναντίον τους.

Oι αποφάσεις της διαιτησίας και οι λόγοι που προκάλεσαν δυσφορία στην ΑΕΚ είναι οι εξής:

Α) Η φάση της ακύρωσης του γκολ του Λιβάγια το πρώτο ημίχρονο με απόφαση του β’ βοηθού διαιτητή, θεωρείται οριακή και δύσκολα θα μπορούσε ο βοηθός να είναι σίγουρος και να καταλογίσει οφσάιντ.

Β) Στην εκτέλεση φάουλ του Λιβάγια στο τέλος του αγώνα φαίνεται ο τερματοφύλακας να προσπαθεί να την τραβήξει προς τα έξω την μπάλα, μεγάλο μέρος της οποίας έχει περάσει τη γραμμή. Δύσκολη, ομολογουμένως, φάση, για την οποία η απόφαση είναι ότι η μπάλα δεν πέρασε τη γραμμή.

Γ) Σε μαρκάρισμα Δημόπουλου στον Μάνταλο στο 3ο λεπτό στη γραμμή της περιοχής σεν δίνεται πέναλτι.

Δ) Στο 19′ λεπτό διαιτητής θα μπορούσε να τιμωρήσει ακόμα και με κόκκινη την αγκωνιά του.

Ε) Στο 24ο λεπτό, στη φάση που προηγήθηκε ο Βόλος, θα μπορούσαν να δοθεί επιθετικό στον Οικονόμου, το οποίο δεν καταλογίστηκε ούτε μετά την επίτευξη του γκολ σε επικοινωνία του Ζαχαριάδη με το VAR.

Για όλες τις επίμαχες φάσεις όλων των αγώνων της έβδομης αγωνιστικής της Super League 1 θα υπάρξει η τοποθέτηση των τριών κριτών του Master Ref, K. Aκρίδα, Ηρ. Τσίκινη και Ν. Μιντιούρη, που εκτάκτως θα δημοσιευθεί σήμερα το απόγευμα.