Δεύτερη σερί γκέλα για τον Αρη, όρθια στην Καλαμαριά η Παναχαϊκή

Νέες απώλειες βαθμών για τον πρωτοπόρο της Football League, Aρη. Οι «κίτρινοι» μετά τη «λευκή» ισοπαλία κόντρα στον ΟΦΗ, έμειναν στο 0-0 και με τον Παναιγιάλειο, στο Αίγιο.

Ο Αρης είχε την υπεροχή καθ’ όλη τη διάρκεια, όμως σε δεύτερο σερί αγώνα εμφάνισε επιθετικό πρόβλημα. Κορυφαία στιγμή για την ομάδα Δ. Σπανού ήταν το δοκάρι του Πλατέλλα στο 66′. Στο τέλος πάντως οι «κίτρινοι» κινδύνευσαν και με την ήττα αφού πήραν υπερβολικό ρίσκο και οι γηπεδούχοι απώλεσαν δύο κλασικές ευκαιρίες στις καθυστερήσεις. Πρώτα στο 91′ με τον Βαλεριάνο να σώνει προ κενής εστίας την προσπάθεια του Σταματή και στη συνέχεια στο 94′ με τον Αρναρέλη να χάνει κλασικό τετ α τετ ανενόχλητος απέναντι στον Καντιμοίρη.

Οπως το ματς του Αρη έτσι και το ντέρμπι της αγωνιστικής ανάμεσα στον Απόλλωνα Πόντου και την Παναχαϊκή έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Η ομάδα του Δ. Καλαϊτζίδη παρότι κέρδισε αποβολή μόλις στο 7ο λεπτό δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό της πλεονέκτημα (αποβλήθηκε ο Βρονταράς). Η Παναχαϊκή μάλιστα θα μπορούσε να κλέψει μέχρι και το τρίποντο, αλλά ο Ελευθεριάδης νικήθηκε σε τετ α τετ από τον Λόπεθ, στο δεύτερο ημίχρονο. Από την πλευρά του ο Απόλλωνας, που είχε την υπεροχή και πίεσε, κατέγραψε ως κορυφαία ευκαιρία το οριζόντιο δοκάρι του Κυβελίδη στο 79′.