Ο Μπεργκ “χτύπησε” στο 90′ και ο Παναθηναϊκός πήρε το ντέρμπι (3-2)

Στο πιο όμορφο ντέρμπι της εφετινής σεζόν ο Παναθηναϊκός κέρδισε 3-2 την ΑΕΚ με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Μάρκους Μπεργκ που πέτυχε δύο γκολ, το δεύτερο στο 90′. Εσπασε το αήττητο της Ένωσης στο ΟΑΚΑ αλλά και αυτό με τον Χιμένεθ στον πάγκο. Από ένα ημίχρονο είχαν οι δύο ομάδες. Οι «πράσινοι» ήταν ξεκάθαρα ανώτεροι στο πρώτο, ενώ οι «κιτρινόμαυροι» κυριάρχησαν στο δεύτερο, ωστόσο πλήρωσαν στο τέλος ένα λάθος τους στη μετάβαση της μπάλας.

Ο Παναθηναϊκός ήταν εντυπωσιακός στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκε με 2-0 στο 27ο λεπτό. Το σκορ άνοιξε στο 24′ ο Κλωναρίδης μετά από γύρισμα του Μπεργκ και παρεμβολή του Βράνιες, ο οποίος έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Τρία λεπτά αργότερα ο Εμποκού άδειασε με εκπληκτική προσποίηση δύο αντιπάλους και έστρωσε έτοιμο γκολ στον Μπεργκ, που δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Μπάρκα.

Οι «πράσινοι» συνέχισαν να είναι ανώτεροι και στο 32′ απείλησαν για το 3-0 όταν ο Κλωναρίδης έκανε την μπαλιά αλλά ο Μπεργκ δεν πρόλαβε. Στο 42′ ο Βιγιαφάνες έχασε ακόμη μεγαλύτερη ευκαιρία αφού νικήθηκε σε κλασικό τετ α τετ από τον Μπάρκα.

Το πρώτο σημάδι ζωής από την ΑΕΚ ήρθε στο 45′ με σέντρα του Αϊντάρεβιτς και κεφαλιά του Γιόχανσον που πέρασε λίγο άουτ.

Στην επανάληψη ωστόσο, η Ένωση βγήκε αποφασισμένη να γυρίσει το ματς, ήταν επιθετική, πίεσε τον Παναθηναϊκό και τον ανάγκασε να «πουλήσει» πολλές μπάλες.

Στο 59′ ο Αραούχο με τρομερό σουτ υποχρέωση τον Βλαχοδήμο σε εξαιρετική επέμβαση. Δύο λεπτά αργότερα ο διαιτητής Παπαδόπουλος υπέδειξε πέναλτι βλέποντας χέρι του Βιγιαφάνες. Ο Χριστοδουλόπουλος ανέλαβε την εκτέλεση στο 62′ και μείωσε σε 1-2.

Η ΑΕΚ μετά το γκολ πήρε και άλλο αυτοπεποίθηση, συνέχισε να έχει τον έλεγχο και στο 77′ ύστερα από σέντρα του Χριστοδουλόπουλου, ο Πέκχαρτ ισοφάρισε σε 2-2 στέλνοντας την μπάλα στον ουρανό της εστίας του Βλαχοδήμου με προβολή.

Ο ενθουσιασμός ήταν διάχυτος στις τάξεις της Ένωσης, η εξέδρα ζητούσε και τρίτο γκολ, όμως τελικά αυτό γύρισε μπούμερανγκ, διότι ο Παναθηναϊκός με μία αντεπίθεση στο 90′ βρήκε το νικητήριο γκολ με εκφραστή πάλι τον Μπεργκ, που πρόλαβε τον Λαμπρόπουλο και αξιοποίησε τη σέντρα του Λουντ.

Για την ΑΕΚ αυτή ήταν η πρώτη ήττα με τον Μανόλο Χιμένεθ στον πάγκο. Χαρακτηριστικό είναι ότι δέχθηκε τρία γκολ σε ένα ματς, όσα δηλαδή είχε δεχθεί μαζί στα προηγούμενα εννιά παιχνίδια με τον Ισπανό στον πάγκο. Η Ένωση λοιπόν παρέμεινε στους 43 βαθμούς, ούσα πέμπτη στην κατάταξη, ενώ στην εμβόλιμη αγωνιστική ακολουθεί η κρίσιμη εκτός έδρας αναμέτρηση με τον Πλατανιά, που έχει 41 βαθμούς.

Από την πλευρά του ο Παναθηναϊκός κερδίζοντας τα δύο σερί ντέρμπι με Ολυμπιακό και ΑΕΚ έφτασε τους 48 βαθμούς, είναι τέταρτος στην κατάταξη και ουσιαστικά έχει πλέον εξασφαλίσει την είσοδό του στην πεντάδα. Μάλιστα την Πέμπτη φιλοξενεί τον δεύτερο Πανιώνιο κι αν τον κερδίσει θα τον πιάσει στη βαθμολογία.

Συνθέσεις:

ΑΕΚ (Χιμένεθ): Μπάρκας, Γκάλο, Βράνιες, Λαμπρόπουλος, Ντίντακ, Γιόχανσον, Σιμόες (63′ Μπακασέτας), Αϊντάρεβιτς (46′ Πέκχαρτ), Ροντρίγκες (46′ Χριστοδουλόπουλος), Μάνταλος, Αραούχο

Παναθηναϊκός (Ουζουνίδης): Ο. Βλαχοδήμος, Κουλιμπαλί, Κουτρουμπής, Μολέντο, Χουλτ, Ζέκα, Κουρμπέλης, Βιγιαφάνιες (85′ Μπουμάλ), Εμποκού (68′ Λουντ), Κλωναρίδης (68′ Λέτο), Μπεργκ.

Διαιτητής: Παπαδόπουλος (Μακεδονίας).