Ο Παπαδόπουλος υπέδειξε πέναλτι υπέρ του ΟΦΗ, η γραμμή του VAR έδειξε οφσάιντ, τι λέει ο κανονισμός (vid)

Στο 28ο λεπτό της αναμέτρησης ΟΦΗ – Ολυμπιακός με το σκορ στο 0-0, ο διαιτητής Παπαδόπουλος υπέδειξε πέναλτι υπέρ του ΟΦΗ σε μαρκάρισμα του Χολέμπας πάνω στο Γιάννου.

Η φάση εξετάστηκε από την ομάδα VAR και τελικά 4 λεπτά και 20 δευτερόλεπτα αργότερα ακυρώθηκε καθώς μπήκε η γραμμή του VAR και διαπιστώθηκε πως ο παίκτης του ΟΦΗ ήταν σε θέση οφσάιντ πριν έρθει σε επαφή με την μπάλα.

Ενδιαφέρον ασφαλώς παρουσιάζουν οι κανόνες του παιχνιδιού της FIFA που είναι και στην ιστοσελίδα της ΕΠΟ.

Στον κανόνα 11, παράγραφος 2 στο εδάφιο για την παράβαση οφσάιντ, αναφέρονται τα εξής: «ένας ποδοσφαιριστής, σε θέση offside, κινείται προς την μπάλα με πρόθεση να παίξει την μπάλα και δέχεται φάουλ πριν παίξει ή προσπαθήσει να παίξει την μπάλα ή να μαρκάρει έναν αντίπαλο για την μπάλα, τότε το φάουλ τιμωρείται καθώς αυτό διεπράχθη πριν την παράβαση offside».

Και το αγγλικό κείμενο: a player in an offisde position is moving towards the ball with the intention of playing the ball and is fouled before playing or attempting to play the ball, or challenging an opponent for the ball, the foul is penalised as it has occurred before the offside offence

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός με γκολ του Χασάν και του Μασούρα κέρδισε με 2-0.

Δείτε ΕΔΩ την επίμαχη φάση που αναμένεται να σχολιάσει την Τρίτη και ο Μαρκ Κλάτενμπεργκ.