Tο Κύπελλο στον Πύργο τον Λευκό με γκολ offside από τον Ενρίκε

Τον πρώτο του τίτλο μετά το 2003 κατέκτησε ο ΠΑΟΚ, καθώς επικράτησε 2-1 της ΑΕΚ στον τελικό του Κυπέλλου με γκολ του Πέδρο Ενρίκε στο 82’, ο οποίος ήταν σε αντικανονική θέση.

Το ματς ξεκίνησε με καθυστέρηση λόγω των επεισοδίων που στιγμάτισαν τον τελικό, κάτι που φάνηκε και από τη συμπεριφορά των 22 ποδοσφαιριστών και των διαιτητών στα πρώτα λεπτά του αγώνα.

Σταδιακά, οι δύο ομάδες βρήκαν τα πατήματά τους, με την πρώτη καλή στιγμή να ανήκει στον ΠΑΟΚ, όταν στο 13’ ο Ανέστης έδιωξε την κεφαλιά του Σάκχοφ, με το γκολ να έρχεται για τον «Δικέφαλο του Βορρά» δέκα λεπτά αργότερα, όταν ο Μπίσεσβαρ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα έπειτα από διπλή προσπάθεια του Κάμπος.

Η απάντηση της ΑΕΚ ήρθε μόλις τρία λεπτά αργότερα, έπειτα από τραγικό λάθος του Γλύκου σε σουτ του Χριστοδουλόπουλου, με το πρώτο ημίχρονο να κλείνει με το σκορ στο 1-1.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους και οι δύο ομάδες έδειξαν να μην μπορούν να δημιουργήσουν φάσεις για να πάρουν τη νίκη που θα τους χάριζε το τρόπαιο, κάτι που άλλαξε στο 82’ όταν ο Πέδρο Ενρίκε νίκησε με κεφαλιά τον Ανέστη και χάρισε τη νίκη στον ΠΑΟΚ, παρότι ήταν εκτεθειμένος.

Η ΑΕΚ βγήκε μπροστά για το γκολ της ισοφάρισης, το οποίο όμως δεν ήρθε ποτέ, με αποτέλεσμα ο «Δικέφαλος του Βορρά» να κατακτήσει το Κύπελλο για πέμπτη φορά στην ιστορία του και πρώτη έπειτα από 14 ολόκληρα χρόνια.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΟΚ (Ιβιτς): Γλύκος, Λέο Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Λέοβατς, Κάνιας, Σάκχοφ, Τσίμιροτ (86’ Μαλεζάς), Τζάλμα Κάμπος (72’ Πέδρο Ενρίκε), Μπίσεσβαρ (88’ Κίτσιου), Πρίγιοβιτς.

ΑΕΚ (Χιμένεθ): Ανέστης, Γκάλο, Τσιγκρίνσκι, Βράνιες, Ντίντακ, Σιμόες (82’ Ούγκο Αλμέιδα), Γιόχανσον, Χριστοδουλόπουλος (86’ Βάργκας), Μάνταλος, Πατίτο Ροντρίγκες (68’ Γαλανόπουλος), Αραούχο.