Η… εμπειρία του διαιτητή του ΠΑΟ-ΑΕΚ από τον Μελισσανίδη και οι καταγγελίες ξένων ρέφερι που ήρθαν φέτος στην Ελλάδα

Print Friendly, PDF & Email

Κατά την τρέχουσα αγωνιστική σεζόν έχουν πυκνώσει οι καταγγελίες από αλλοδαπούς διαιτητές που καλούνται από την ΕΠΟ, κατ’ επιταγή των ΠΑΕ, για να διαιτητέυσουν τα ντέρμπι και τους αγώνες των playoffs της Super League.

Ωστόσο οι καταδικαστέες συμπεριφορές παραγόντων προς τους αλλοδαπούς διαιτητές δεν είναι φετινό φαινόμενο.

Στον “τελικό πρωταθλήματος”, Παναθηναϊκός – ΑΕΚ, που θα διεξαχθεί στις 30/4 στο “Αποστολος Νικολαϊδης” διαιτητής ορίστηκε ο Πορτογάλος Σοάρες Ντίας, που ανήκει στην κατηγορία ελίτ διαιτητών της UEFA.

Ο ίδιος ήταν διαιτητής το Μάρτιο του 2020 στον αγώνα ΑΕΚ – Άρης για το κύπελλο Ελλάδας Στο φύλλο αγώνα που συνέταξε ανέφερε ότι ένας παράγοντας που του συστήθηκε ως «πρόεδρος της Ενωσης» έπιασε τον βοηθό του από τα γεννητικά όργανα:

«Με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου και καθώς πηγαίναμε στα αποδυτήρια, μας πλησίασαν αρκετοί άνθρωποι από τη γηπεδούχο ομάδα, φωνάζοντας, σπρώχνοντας, βρίζοντας και τραβώντας μας, επειδή ήθελαν να μάθουν τον λόγο που δώσαμε πέναλτι. Ενας από αυτούς, μεγάλος σε ηλικία με άσπρα μαλλιά, φώναζε: “Κανένα πέναλτι, εγώ είμαι το αφεντικό, δεν υπάρχει κανένα πέναλτι”. Πήγε στον πρώτο βοηθό, έβαλε τα χέρια του στα γεννητικά του όργανα και του είπε: “Αντε γ@ κανένα πέναλτι».

Για το συμβάν τιμωρήθηκε ο “ισχυρός άνδρας” της ΑΕΚ, Δημήτρης Μελισοανίδης σε πρώτο βαθμό με οχτάμηνη και σε δεύτερο βαθμό με εξάμηνη απαγόρευση εισόδου στα γήπεδα.

Φέτος υπάρχουν τρία περιστατικά καταγγελιών / αναφορών:

-Ο Δανός Γιάκομπ Κέλετ, ο οποίος σφύριξε το ντέρμπι Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός της κανονικής περιόδους του πρωταθλήματος ( 1-1 ), κατήγγειλε στην UEFA ότι δέχτηκε απειλές. Είχε καταλογίσει πέναλτι σε βάρος των “ερυθρόλευκων” κατόπιν επανεξέτασης της βάσει στο βίντεο, στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα.

-Ο Νορβηγός διαιτητής, ο Εσπεν Εσκας, διηύθυνε το παιχνίδι ΠΑΟΚ – ΑΕΚ για την 23η αγωνιστική (2-0) της Super League.  Σε δηλώσεις σε ιστοσελίδα της Νιρβηγίας παρουσίασε απειλητικά μηνύματα που δέχτηκε στο κινητό του από οπαδούς: «Θα σκοτώσουμε την οικογένειά σου, ORIGINAL 21» και «Ελα στην Αθήνα και αν επιζήσεις από φόνο, θα είναι θαύμα. Ντροπή σου».

– Ο Ιταλός ελίτ διαιτητής Μάσα, ανέφερε στο φύλλο αγώνα που συνέταξε μετά τη λήξη του αγώνα Ολυμπιακός – ΑΕΚ 1-3 για τα playoffs της Super League: «Στο 90+6 ‘ αποφάσισα τη λήξη του αγώνα, καθώς αντιλήφθηκα την πιθανή είσοδο των φιλάθλων της γηπεδούχου ομάδας. Με τη λήξη του αγώνα εισήλθαν φίλαθλοι της γηπεδούχου ομάδας εντός του αγωνιστικού χώρου και κατευθυνθήκαμε απευθείας προς τη φυσούνα. Εκεί αισθάνθηκα χτύπημα στα γεννητικά όργανα χωρίς να αναγνωρίσω από ποιον».

Πέραν αυτών, ο πρόεδρος του Ολυμπιακού, Ευ. Μαρινάκης, στο τελευταίο λεπτό του αγώνα Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός, 0-0, είχε βρεθεί στη γραμμή του αγωνιστικού χώρο, διαμαρτυρόμενος έντονα προς τον τέταρτο διαιτητή για την απόφαση του Πινέιρο να μην μετρήσει επειδή προηγήθηκε οφσάιντ, όπως διαπιστωθήκε απο το VAR, γκολ των γηπεδούχων.

Στα παραπάνω θα μπορούσε να προστεθεί και η περίεργη ιστορία με τον Πολωνό διαιτητή Ρατσκόφσκι, που η ΑΕΚ έκρινε μεθυσμένο και η ΚΕΔ με τη σύμφωνη γνώμη της ΑΕΚ και του Άρη αντικατέστησαν μαζί με τους υπόλοιπους Πολωνούς, από τον αγώνα, τρεις, περίπου ώρες πριν από την έναρξή του. Ο Ρατσκόφσκι αρνήθηκε όσα του πρόσαψαν η ΑΕΚ και ο Μπένετ.