Τον “σταύρωσε” μέσα στο Καραϊσκάκη και βλέπει τελικό

Προβάδισμα πρόκρισης στον τελικό του Κυπέλλου απέκτησε η ΑΕΚ. Η “Ενωση” επικράτησε 2-1 του Ολυμπιακού μέσα στο Καραϊσκάκη στα 93α γενέθλιά της και πλέον τον περιμένει στο ΟΑΚΑ για τον επαναληπτικό με την ψυχολογία στα ύψη.

Οι “ερυθρόλευκοι” ξεκίνησαν με δοκάρι στο ματς από περίεργη σέντρα του Ρέτσου, όμως ο Αραούχο έβαλε σε θέση οδηγού τον “Δικέφαλο” στο 6’, έπειτα από έξυπνη εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου.

Οι φιλοξενούμενοι άγγιξαν ένα δεύτερο τέρμα στο 11’, όμως ο Μάνταλος δεν πρόλαβε να εκμεταλλευτεί την συρτή σέντρα του Αραούχο. Ετσι, δύο λεπτά αργότερα ήρθε η ισοφάριση για τους Πειραιώτες, με το σουτ του Φιγκέιρας να καταλήγει στα δίχτυα του Ανέστη με τη βοήθεια και του Σιμόες.

Το ματς απέκτησε απίστευτο ρυθμό, όμως το σκορ δεν άλλαξε, με την μεγαλύτερη ευκαιρία να ανήκει στον Ολυμπιακό, όταν στο 22’ η προσπάθεια του Μαρίν σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του Ανέστη.

Οι Πειραιώτες θέλησαν να γίνουν πιο επιθετικοί με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, όμως το γκολ ήρθε για τους φιλοξενούμενους με τον Πατίτο στο 64’, με τους “ερυθρόλευκους” να διαμαρτύρονται για χέρι του σκόρερ.

Σταδιακά οι παίκτες του Ολυμπιακού άρχισαν να ξεμένουν από δυνάμεις, με την ΑΕΚ να χάνει δύο καλές ευκαιρίες με τους Μάνταλο (69’) και Αραούχο (92’), όμως οι Καπίνο και Μποτία αντίστοιχα δεν άφησαν να αλλάξει το σκορ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ολυμπιακός (Λεμονής): Καπίνο, Φιγκέιρας, Ντα Κόστα, Μποτία, Ρέτσος, Ανδρούτσος (46’ Καμπιάσο), Ρομαό, Μάριν (79’ Μαρτίνς), Σεμπά, Ελιουνούσι, Φορτούνης, Καρντόσο (61’ Ανσαριφάρντ).

ΑΕΚ (Χιμένεθ): Ανέστης, Γκάλο, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Ντίντακ, Σιμόες, Γιόχανσον, Μάνταλος (81’ Αραβίδης), Πατίτο (74’ Γαλανόπουλος), Χριστοδουλόπουλος (88’ Μπακασέτας), Αραούχο.